czwartek, 22 maja 2025 00:56
WAŻNE!
Reklama

Kto może podpisywać zamówienia w firmie?

Podpisywanie zamówień w firmie to kwestia, która jest wskazana z przepisach prawnych. Bardzo często przedsiębiorcy zastanawiają się, kto może podpisywać zamówienia. Czy pracownik jest do tego uprawniony? Co warto wiedzieć o zasadach reprezentacji w spółce? Wszelkie wątpliwości wyjaśnimy w tym artykule.
  • 17.04.2023 13:26
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kto może podpisywać zamówienia w firmie?

Reprezentacja spółek

Jak wygląda podpisywanie zamówień w firmie w przypadku spółki? Warto wiedzieć, że osoba prawna działa poprzez swoje organy zgodnie z przepisami prawnymi i statutem. Spółka jawna może być reprezentowana przez każdego wspólnika, co dotyczy wszelkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Poza tym w umowie wskazać można, że pozbawiamy danego wspólnika prawa do reprezentowania lub może on reprezentować spółkę wraz z innym wspólnikiem. Pozbawienie prawa do reprezentowania odbywa się jedynie na podstawie ważnych powodów, na mocy orzeczenia sądowego. 

Co ze spółkami partnerskimi? Tutaj także każdy partner może reprezentować spółkę, chyba że w umowie przewidziano inaczej. Pozbawienie partnera prawa do reprezentowania następuje z ważnych powodów za pomocą uchwały (3/4 oddanych głosów w obecności co najmniej 2/3 liczby partnerów). Co ciekawe, umowa spółki przewidywać może także surowsze wymogi powzięcia uchwały.

Pełnomocnik spółki

Nie bez znaczenia jest to, że w umowie partnerskiej spółki wskazać można powierzenie reprezentowania spraw zarządowi. Członkiem zarządu jest co najmniej 1 partner, przy czym może to być także osoba trzecia. Jeśli chodzi o spółkę komandytową, tutaj reprezentowanie stoi po stronie komplementariuszy. Mogą oni reprezentować spółkę jako pełnomocnicy. Gdy czynność prawna zostanie dokonana bez ujawnienia pełnomocnictwa, dana osoba odpowiada za jej skutki bez ograniczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl.

Pracownicy jako czynne osoby w lokalu lub pełnomocnicy

Pracownik może reprezentować spółkę wtedy, gdy korzysta z pełnomocnictwa. Istotne jest jednak to, że wyjątek to sytuacja osoby czynnej w lokalu firmy. Kodeks cywilny wskazuje, że osoba taka może być umocowana do dokonywania czynności prawnych. Regulacja ta ma zastosowanie wtedy, gdy przedsiębiorca nie zaznaczył, że dana osoba nie jest upoważniona do zawierania umów. Może zatem wykonać podpisywanie zamówień w firmie. Warto wiedzieć, że pojęcie czynnej osoby w lokalu firmy jest rozumiane jako rodzaj dorozumianego pełnomocnictwa ustawowego. 

Ważne jest to, że przedsiębiorca może udzielić pracownikowi pełnomocnictwa, które pozwala działać w jego imieniu. O jakich rodzajach pełnomocnictwa mówimy? Może to być pełnomocnictwo ogólne, które dotyczy umocowania czynności zwykłego zarządu. Jest ono udzielane na piśmie, pod rygorem nieważności. Jeśli jednak czynności przekraczają zakres zwykłego zarządu, trzeba postawić na pełnomocnictwo określające ich rodzaj (chyba, że ustawa w tej sytuacji wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności). 

Faktem jest, że w każdej chwili można odwołać takie pełnomocnictwo. Istnieje możliwość zawarcia w nim zastrzeżenia o tym, że wygaśnie ono w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Okazuje się, że pełnomocnik może ustanowić innych pełnomocników dla mocodawcy w sytuacji, gdy umocowanie to wiąże się z treścią pełnomocnictwa, ustawą lub stosunkiem prawnym. Gdy chcemy, aby pracownik udzielał dalszych pełnomocnictw, trzeba wpisać to zastrzeżenie do pełnomocnictwa. W każdym przypadku konieczne jest postępowanie zgodnie z przepisami prawnymi, co pozwala unikać wszelkich nieścisłości i błędów. 

--- Materiał partnera ---


Reklama
Reklama
test