sobota, 3 maja 2025 15:13
WAŻNE!
Reklama

Trawy ozdobne do niewielkich ogrodów – jakie gatunki wybrać?

Kępiaste, strzeliste, niskie, wysokie, zielone, niebieskie i czerwone… Świat traw potrafi zaskoczyć! Każda zachwyca i wszystko byłoby pięknie, gdyby nie ograniczona przestrzeń w ogrodzie. Nie wiesz, na który gatunek się zdecydować? Mamy dla Ciebie ściągę. Dowiesz się z niej, jak wybrać trawy ozdobne do niewielkiego ogrodu i jak stworzyć rabatowe kompozycje z bylinami.
  • 29.10.2024 09:54
  • Autor: Grupa tipmedia
Trawy ozdobne do niewielkich ogrodów – jakie gatunki wybrać?

Trawy niskie do małego ogrodu – idealne kiedy brakuje miejsca

Trawy ozdobne do 30 cm wysokości w małym ogrodzie sadzi się na rabatach, wzdłuż ścieżki i pod ścianą budynku. Z uwagi na małą przestrzeń zwykle są to nasadzenia jednorzędowe np. z samych traw lub w zestawieniu z krzewami i kilkoma gatunkami roślin długokwitnących (np. aksamitkami, nagietkami, astrami). 

Kępy kostrzewy sinej Elijah Blue przywodzą na myśl skandynawski krajobraz. Soczyście zielona kostrzewa miotlasta i jasna Hakonechloa Macra Aureola rozjaśniają otoczenie i jeśli kusi Cię orientalny styl w ogrodzie, to zapamiętaj właśnie ich nazwy.

Smukłe trawy ozdobne do niewielkiej przestrzeni

Rozłożyste trawy ozdobne zajmują za dużo miejsca, zwłaszcza jeśli chcesz, żeby na rabacie znalazły się również byliny. Wybieraj więc gatunki o strzelistym pokroju lub lekko przewieszających się liściach, takie jak:

  • proso rózgowate Heiliger Hain i Hor Rod, 
  • trzcinnik ostrokwiatowy, 
  • rozplenica japońska (piórkówka) Red Head,
  • trzęślica trzcinowata, Molinia Heidebraut, 
  • miskant Zebrinus i Little Zebra,, 
  • imperata cylindryczna Red Baron, 
  • ostnica miękka Pony Tails.

Trawy dobrze znoszą działanie wiatru i słońca, rosnąc na odkrytych stanowiskach. Poradzą sobie też przy ścianie budynku i jako tło dla niższych roślin na rabacie. W zależności od gatunku wypuszczają czerwone, brązowe, słomkowe lub białe kwiatostany.

Trawy w donicach – które odmiany wyglądają najpiękniej?

Donice z trawami ozdobnymi postawisz na schodach do wejścia do domu, pod ścianą budynku i na tarasie. Wybierając wysokość donicy, dolicz wysokość trawy – poduszkowata kostrzewa pięknie się prezentuje w niewysokich pojemnikach, ale w wyższych widać nieestetyczną dysproporcję.

Nasze typy traw do uprawy w pojemnikach:

  • trawa pampasowa – ustawisz ją w dowolnym miejscu, np. jeśli chcesz zasłonić kącik wypoczynkowy na tarasie. W niższej donicy dociąż ziemię kamykami, żeby się nie przewracała pod ciężarem rośliny.
  • imperata cylindryczna Red Baron – do donic wysokich i niskich. Ze względu na czerwono-zielone liście najlepiej prezentuje w jasnych pojemnikach.
  • miskant Zebrinus – soczyście zielona z żółtawymi przebarwieniami wyrasta prawie pionowo z donicy. Dobrze wygląda np. w rogu tarasu.
  • rozplenica Rubrum – stworzona do uprawy w pojemniku. Na podwyższeniu prezentuje piękne przewieszające się liście i brunatnobordowe kłosy.

Jasne donice powiększają optycznie przestrzeń. Przy rozłożystych i wysokich trawach zapobiegają wrażeniu ciężkości i przytłoczenia. W niedużym ogrodzie wprowadzają nieco dynamiki, różnicują wysokości i formy.

Kompozycje z trawami ozdobnymi w małym ogrodzie – nasze pomysły

Trawy ozdobne zestawisz z bylinami i roślinami jednorocznymi. I byliny i trawy ozdobne znajdziesz w sklepie online: https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-traw-ozdobnych/. Wypróbuj te połączenia:

  • kostrzewa miotlasta, lawenda, pustynnik, kocanka, aster, nagietek,
  • proso rózgowate, łubin, wrzos, rozchodnik, gęsiówka kaukaska,
  • imperata cylindryczna Red Baron, koleus, cynia daliowa, jaskier.

Gatunki traw o strzelistym pokroju zestawiaj z podobnymi bylinami oraz roślinami o kępiastej formie, która nieco złagodzi kompozycję. Rozłożyste trawy, jak rozplenice, stonujesz zwartym pionowym sąsiedztwem. Z kolei niskie kępki traw dobrze się komponują z niskimi bylinami o kolorowych kwiatach.

Pożegnaj nudę w ogrodzie z trawami ozdobnymi

Stanowią doskonałe tło dla roślin kwitnących. Wypełniają puste przestrzenie między nimi i nadają się na małe skalniaki. Tolerują przesychanie podłoża, lubią słońce, zimują w glebie i należą do najmniej wymagających gatunków, a jednocześnie uniwersalnych. Odnajdą się w każdym najmniejszym nawet ogrodzie – również Twoim!

Materiał partnera


Reklama
Reklama
test